Skip Navigation
 

Genealogia

Szanowni Państwo!

Drodzy Kuzyni!

 

Nazywam się Łukasz Lubicz Łapiński, jestem historykiem z Białegostoku zajmującym się od lat historią i dziejami drobnej szlachty podlaskiej. Moje poszukiwania w genealogii rodu doprowadziły do odkrycia zapomnianej historii  szlachty podlaskiej licznie zamieszkującej te tereny.

Swoją działalnością chciałem zainteresować jak największe grono ludzi wywodzących się z tego regionu.

 

Efektem badań nad genealogiami rodów drobnej szlachty podlaskiej było m.in. powołanie w Białymstoku jednego z Oddziałów ogólnopolskiego Związku Szlachty Polskiej, któremu mam zaszczyt przewodniczyć w regionie.

 

 

Zwiazek Szlachty Polskiej

 

W 2004 r. Związek Szlachty Polskiej realizując swoje cele statutowe był pomysłodawcą I Zjazdu Rodu Łapińskich w Łapach. Imprezę odwiedziło kilkaset osób noszących to nazwisko – zainteresowanych poznaniem historii swojej rodziny. Impreza zorganizowana wraz z Domem Kultury w Łapach przy wparciu Urzędu Miejskiego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego tez postanowiliśmy powtórzyć ją w latach kolejnych.

 

Na Zjeździe prezentowane są tablice genealogiczne rodu Łapińskich herbu Lubicz.

Jest to wynik mojej wieloletniej pracy nad historią naszego rodu, którą rozpocząłem w 1997 r i prowadzę nadal. Do dnia dzisiejszego udało mi się zebrać kilka tysięcy metryk urodzeń, ślubów i pogrzebów osób noszących to nazwisko z lat 1601-1901. Na dzień dzisiejszy są to głównie parafie z okolic Łap (Łapy, Płonka, Poświętne, Uhowo, Sokoły, Kobylin), jednak z postępem prac obszar będzie się poszerzał.

 

Moimi wynikami chciałem podzielić się z Państwem na Zjezdach Rodowych oraz na kartach swojej książki: Łapy i ich mieszkańcy. Zaścianki Łapińskich w XV-XVIII w., Białystok 2004.

 

Niestety praca nie jest zakończona i nie udało mi się jeszcze dotrzeć do wszystkich materiałów, jednak niemalże każdy Łapiński odnajdzie na opracowanych przez mnie genealogiach swoich przodków.

 

Pracę moją ogranicza ustawa o ochronie danych osobowych, dlatego też genealogie są opracowane do przełomu XIX/XX w.

Wyjątkiem są osoby które udostępniły swoje dane i genealogie na I i II Zjeździe Rodu (dopisując się do Księgi Rodu oraz Tablic Genealogicznych) oraz osoby które wyrażą taką chęć i prześlą mi wypełnioną ankietę oraz inne materiały do genealogii swojej rodziny na adres:

 

Związek Szlachty Polskiej

Oddział w Białymstoku

ul. Kraszewskiego 14 m. 41
15-025 Białystok

 

 
>>>ANKIETA DO POBRANIA<<< 

 

 

(Honorowane będą jedynie ankiety podpisane i przesłane pocztą tradycyjną wraz z adresem zwrotnym)

 

W załączeniu zamieszczam jedną z kilkudziesięciu tablic genealogicznych, które prezentowane były (i będą) na Zjazdach.

 

  

 

Gorąco namawiam do włączenia się w program genealogii Rodu Łapińskich, oferując swoją bezinteresowną i fachową pomoc w odkrywaniu historii rodzinnej.pozdrawiam serdecznie

Łukasz Lubicz Łapiński
 

 

Wywód przodków Łukasza Łapińskiego

Wywód przodków do V pokolenia
 
« powrót|drukuj|powiadom znajomego