Skip Navigation
 

Przydomki

Basiewicz

 

gniazdo:             Łapy Dębowina

daty skrajne:      1611-1924

oboczność:         Baszewicz, Basiowicz, Baszyk, Basiuk, Baś

nowe linie:         Gorczyste, Walere, Wincente, Zackaj, Zegary

 

   Przydomek pochodzi od imienia Bartłomiej (Bartosz), które w gwarze staropolskiej brzmiało Basz lub Baś. Potwierdza to zapis z 1558 roku z ksiąg ziemskich bielskich gdzie występuje Urszula wdowa po szlachetnym Baszu Łapie z Łap Dębowizny. Imię Bartosz było w Łapach dość rzadkie, dlatego też mogło służyć za przydomek. Potomków Basza zwano Baszewiczami. W 1567 roku na pospolitym ruszeniu stawił się konno Mikołaj Bartoszewicz z Łap uzbrojony w miecz i rohatynę z kolei przysięgę na wierność Królowi Polskiemu w 1569 roku składał Stanisław syn po Bartłomieju (patrz dział źródła i dokumenty).

   Przydomek wystąpił po raz pierwszy w 1611 roku, kiedy to: Wawrzyniec syn po Mikołaju zwany Chytrosz z Łap Leśnik zwolnił z wcześniejszej umowy o sprzedaż ziemi w Łapach Rechach Jan syna Stanisława Basziewicza. Jan żonaty z Katarzyną pozostawił syna Stanisława wzmiankowanego w latach 1663-1676. Linia Łapińskich Basiewiczów w połowie XVIII wieku podzieliła się na trzy rodziny, z których pod koniec tegoż stulecia powstały kolejne.
   W wieku XIX omawiana gałąź reprezentowana była już przez ponad 20 rodzin zamieszkując prócz rodzinnej Dębowiny także Szołajdy, Pluśniaki i Barwiki.

 

Z tej linii pochodzili:

Franciszek Łapiński (1836- ?) – powstaniec styczniowy w 1863 r.

Henryk Łapiński ps. Szary (1925-1997) - czł. AK-WiN z oddziału „Huzara”

 

Z tej linii pochodzą:

Andrzej Łapiński – proboszcz par. Jabłoń Kościelna
Tomasz Łapiński – piłkarz Widzewu Łódź i Legii Warszawa


Opublikowano: 01/VII/2009
Najnowsza aktualizacja: 02/VII/2009
Autor: Łukasz Lubicz Łapiński
Wszelkie prawa zastrzeżone

 
 
« powrót|drukuj|powiadom znajomego