Skip Navigation
 

Przydomki

Jacy

miejscowość:       Łapy Barwiki

daty skrajne:       1652-1919

oboczność:           Jacyk, Jacak, Jac


 
     Geneza tego przydomku nie jest znana, lecz z pewnością nie pochodzi od imienia Jacek, Jacenty. Po raz pierwszy nazwa Jacyk wystąpiła w 1652 roku w stosunku do rodziny Jakuba i Anny Łapińskich z Łap Barwik. Małżeństwo to wymienione zostało również w spisie z 1663 roku jako: Jakub Jasik z żoną. Najprawdopodobniej gałąź z tym przydomkiem wywodzi się od dawnych dziedziców tej miejscowości z przydomkiem Barwik. Jakub z Łap Barwik wymieniony był w 1642 roku jako jeden z synów Marcina Łapińskiego, który był synem po zmarłym Zachariaszu Łapie. Po raz kolejny przydomek wymieniony został w 1729 roku w stosunku do Stanisława Łapińskiego (prawdopodobnie wnuka Jakuba) wdowca z Łap Barwik zawierającego związek małżeński z Agatą Łapińską. Synem Stanisława, zapewne z pierwszego małżeństwa, był Bartłomiej Łapiński ożeniony z Marianną Łapińską z Łap Dębowiny. Kolejne pokolenie Jacyków reprezentowali: Szymon Łapiński, Tomasz Łapiński, Andrzej Łapiński i Benedykt Łapiński, być może synowie Bartłomieja (lub bliscy krewni), żyjący w Łapach Barwikach w II połowie XVIII wieku.
     Rodziny z tym przydomkiem zamieszkiwały Łapy Barwiki do końca XIX wieku, skąd przeniosły się także do Łap Leśnik i Łap Goździk.


Z tej linii pochodzili:
Wincenty Anastazy Łapiński (1788-18...) – współdziedzic Łap Barwik legitymowany ze szlachectwa przed Heroldia Królestwa Polskiego w 1854 r.

Opublikowano: 01/VII/2009
Najnowsza aktualizacja: 02/VII/2009
Autor: Łukasz Lubicz Łapiński
Wszelkie prawa zastrzeżone

 
 
« powrt|drukuj|powiadom znajomego