Skip Navigation
 

Przydomki

Kaczor

miejscowość:      Łapy Bociany i Leśniki

daty skrajne:      1699-1919

oboczność:         Kaczorek

 

     Przezwisko to zadomowiło się w XVIII wieku w Łapach Bocianach i Leśnikach, chociaż pierwsza wzmianka pochodziła z miejscowości Łapy Wity. Linia Łapińskich z przydomkiem Kaczor jest jedną z gałęzi rodu Łubów - dziedziców Łap Wit i Barwik. W 1699 roku Wawrzyniec Łapiński Kaczorik i Dorota ochrzcili w Surażu swojego syna Tomasza.
     W połowie XVIII wieku żyły dwie linie tej rodziny – Jakuba w Łapach Leśnikach i Adama w Łapach Bocianach. Gałąź z Leśnik podzieliła się na rodzinę Adama i Łukasza, te z kolei na następne, przez cały wiek XIX zamieszkując tą miejscowość. Krewni z Łap Bocian również ulegli rozdrobnieniu na kilka rodzin, jednak nadal pozostali w rodzinnej miejscowości.

 

Z tej linii pochodzili:

ppłk. Stanisław Łapiński ps. Nilski (1891-1922) – szef sztabu obrony Lwowa, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, pochowany na Cmentarzu Orląt w kwaterze dowódców.

ks. Tomasz Łapiński – wikary tykociński, proboszcz strabelski po 1721 r.ks. Wojciech Łapiński – kanonik ołycki, proboszcz tykociński na przełomie XVII/XVIII w.


Opublikowano: 01/VII/2009
Najnowsza aktualizacja: 02/VII/2009
Autor: Łukasz Lubicz Łapiński
Wszelkie prawa zastrzeżone

 
 
« powrót|drukuj|powiadom znajomego